نخستین جلسه‌ی شورای راهبری چهارمین المپیاد علمی – پژوهشی مهندسی نفت با سخنرانی دکتر محمد زاده معاون محترم مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و نیز دکتر عرب مشاور و مدیرکل محترم حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با حضور ۴۰ نفر از مدیران محترم شرکت‌های خصوصی و دولتی، سازمان‌ها و اساتید دانشگاه، در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۳۹۸ به میزبانی وزارت نفت برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه المپیاد، در این جلسه دکتر امید شاکری مدیرکل محترم نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت و رئیس کمیته راهبری المپیاد، ضمن عرض خیرمقدم به حاضرین در جلسه به‌ بیان اهداف کلان المپیاد مهندسی نفت، زمان‌بندی چهارمین دوره و ارائه  آمار کلی ادوار گذشته پرداختند و در ادامه به روند رو به رشد تعداد تیم‎‌های علمی و پژوهشی، تعدد دانشگاه‎‌ها، شرکت‎‌ها و مراکز پژوهشی شرکت کننده و نیز تعداد سازمان‌ها/شرکت‌های خصوصی طراح چالش اشاره کردند. رئیس کمیته راهبری المپیاد در ادامه ضمن برشمردن اهداف کلان این رویداد افزودند توانسته‌ایم در این چهار سال، به ایجاد شور و نشاط در جامعه دانشگاهی، توسعه فرهنگ کارآفرینی، ایجاد بستر تیم سازی با دیسیپلین‎‌های متعدد و رفع چالش‎ شرکت‎‌های فعال حوزه بالادستی صنعت نفت کمک کنیم. دکتر شاکری در پایان ضمن جمع‎بندی مباحث گفته‌شده، زمان‎بندی چهارمین دوره، فرآیند بخش پژوهشی و برخی حامیان آن را برشمردند.

دکتر محمد زاده، معاون محترم مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت نیز با اشاره به عدم استفاده از سرمایه دانشگاهی در صنعت نفت فرمودند جشنواره‌هایی همچون المپیاد مهندسی نفت می‌تواند موجب ایجاد هیجان فکری در جامعه جوان کشور و استفاده از این سرمایه‎‌ها شود. معاون وزیر نفت، با اشاره به تجربه ایجاد مجموعه‌های جوان در کنار مدیران که توانسته موجب پیدا کردن راه‌حل‌های نو در صنعت شود، افزودند می‌بایست از بنیه و سرمایه جوانان در صنعت نفت استفاده شود. ایشان در ادامه خاطرنشان کردند المپیاد نفت محورهای خود را معطوف به مهندسی نفت نکند و چالش‌هایی نظیر سرمایه انسانی، مسئولیت اجتماعی، اقتصاد و … را نیز در نظر بگیرد و آنچه مهم است بتوان از مجموعه این ظرفیت‌ها برای توسعه صنعت نفت استفاده کرد. دکتر محمد زاده در پایان افزودند این رویداد می‌بایست ضمن تلقی کردن ملی بودن، بتواند مشارکت بیشتر دانشگاه‎‌های کشور را جلب کند که ان شاالله با همکاری وزارت نفت، معاونت علمی و فناوری و آموزش عالی کشور بتوان با در نظر گرفتن امتیازاتی برای افراد برگزیده همچون المپیادهای رایج، برند المپیاد مهندسی نفت را نیز ملی کرد.

در ادامه دکتر عرب، مشاور و مدیرکل محترم حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ضمن اشاره به برگزاری موفقیت‌آمیز دوره گذشته المپیاد فرمودند در دوره گذشته تشکیل تیم‌ها در فضایی جوان، شور و نشاط خاصی را بر رویداد حاکم کرده بود. مشاور معاون علمی و فناوری با اشاره به مسیر صحیح المپیاد مهندسی نفت، افزودند بلوغ این رویداد زمان‌بر است و ان شاالله با ترسیم افق‌های طولانی‌مدت می‌توان به بلوغ و اعتبار ملی و بین‌المللی رسید. ایشان تصریح کردند المپیاد در روزهای اول خود با گام‌های کوچک حرکت کرد و آرام در مسیر توسعه و پیشرفت حرکت می‌کند. دکتر عرب در ادامه با اشاره به سخن دکتر ستاری، معاون محترم علمی و فناوری ریاست جمهوری افزودند ما در کشور عمده بها را به افرادی می‌دهیم که سرمایه آن‌‌ها در جیبشان است، اما مخاطبین این رویداد جوانانی هستند که سرمایه آن‎ها در فکر آن‌هاست. ایشان در پایان با اشاره به گزارش جناب آقای دکتر شاکری، افزودند زنجیره تامین رساندن ایده خام به کسب‌وکار پایدار در وزارت نفت شکل گرفته و تحریم‌های ظالمانه بهترین فرصت را در اختیار المپیاد مهندسی نفت قرار داده تا بتواند ارکان مختلف از بهره‌بردار، ایده‌پرداز و مجموعه‌های حامی را در کنار یکدیگر قرار دهد و امید است در سال آینده آمار شرکت‌های پایدار، اشتغال، درآمد و … نیز گفته شود.
در پایان جلسه نیز دکتر شاد مدیرعامل محترم شرکت اکتشاف و تولید تاسیسات دریایی، مهندس عسگری مدیرعامل محترم شرکت خدمات فنی میادین آسماری، دکتر خان‌بیگی مدیرکل محترم امور پژوهش وزارت نفت، مهندس سروشی نماینده محترم شرکت گلوبال پترو تک کیش، مهندس رستمی سرپرست محترم طرح‌های اکتشافی شرکت نفت فلات قاره، دکتر خرم دستیار محترم مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، مهندس زنگنه مدیر مهندسی نفت شرکت مهندسی و خدمات چاه پیمایی مهران و … به بیان نظرات خود پرداختند که درنهایت ۶ سازمان/شرکت مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، شرکت پترو ایران، شرکت خدمات فنی میادین آسماری، شرکت انرژی دانا، شرکت اکتشاف و تولید تاسیسات دریایی و شرکت مهندسی و خدمات چاه پیمایی مهران حمایت خود را از چهارمین المپیاد مهندسی نفت به‌منظور طرح چالش اعلام کردند.


گزارش تصویری:

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>