نشست راه آینده و ارائه ایده‌های منتخب سومین المپیاد علمی – پژوهشی مهندسی نفت (اویلمپیک) به میزبانی دکتر توفیقی رئیس محترم پژوهشگاه صنعت نفت و با حضور مهندس هندی دبیر پژوهشی المپیاد، مدیران شرکت های حامی و مدیران پژوهشگاه صنعت نفت در تاریخ ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه المپیاد مهندسی نفت از شرکت ملی نفت ایران، جعفر توفیقی در نشست ارائه ایده‌های منتخب المپیاد مهندسی نفت با تاكید بر این‌كه صنعت نفت صنعتی كلیدی محسوب می‌شود و نقش مهمی را در اقتصاد كشور و تعاملات بین‌المللی ایفا می‌كند، تصریح كرد: همه ما در تلاش هستیم كه این صنعت را به صنعتی فناور محور و دانش بینان تبدیل كنیم چرا كه این امر باعث می‌شود از این صنعت بیشترین ارزش افزوده را بدست آوریم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت این سازمان را مركزی با اهمیت برشمرد و شناسایی چالش‌های صنعت نفت را از ماموریت‌های آن دانست و گفت: یكی از اهداف پژوهشگاه توسعه فناوری‌های‌مورد نیاز برای مواجه با چالش‌های پیش‌رو است تا با تجاری‌كردن این فناوری‌ها بتواند سهم خود را در بهبود وضعیت این صنعت ایفا كند.
توفیقی تصریح كرد: پژوهشگاه تلاش می‌كند با آینده پژوهی، تشخیص روند‌های آینده فناوری و شناسایی فناوری‌هایی كه تحولات چشم‌گیری در صنعت نفت و گاز دنیا ایفا می‌كنند و سرمایه‌گذاری در این زمینه‌ها نقش بسزایی را در این صنعت ایفا كند.

وی با اشاره به اینكه علاوه بر بهینه‌سازی موجود، تلاش شده است تا در این مجموعه مركز نوآوری نیز فعال شود، افزود: در این زمینه تلاش شده است تا ظرفیت جدیدی در این مجموعه ایجاد شود و در كنار انرژی‌های موجود انرژی‌های مازادی توسط جوانان با استعداد و خوش‌فكر كشورمان در حوزه نفت و گاز در این سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: تجربه های جهانی نشان می‌دهد كه عمده ایده‌های خلاق و نوآورانه كه در علم و فناوری و همچنین بر اقتصاد جهانی تاثیر‌گذار بوده‌اند متعلق به جوانان است و این ویژگی این قشر از جوامع است كه می‌توانند آزادانه به افق‌های بلند فكر كنند و ایده‌هایی را مطرح كنند كه در صورت حمایت منجر به پروژه‌های بزرگ شده و فناوری های بسیار نوظهوری از میان آن‌ها بدست می‌آید.

وی به اهمیت تاسیس مركز نوآوری در پژوهشگاه نیز اشاره كرد و گفت: امیدوایم كه با راه‌اندازی این مركز در آینده نزدیك و جذب ایده‌های خلاق جوانان و حضور شركت‌های دانش بنیان و شتاپ‌دهنده‌ها تحرك و پویایی جدیدی به عملكرد پژوهشگاه تزریق كرده و رسالت خود را به نحو شایسته‌ای انجام دهیم.

توفیقی به نام‌گذاری سال جدید در ادامه نیز اشاره كرد و گفت: با توجه به نام‌گذاری سال ۹۸ از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید، پژوهشگاه صنعت نفت تولید را به تولید فناوری تعبیر كرده و انتظار می‌رود بتوانیم از تمامی ظرفیت‌های داخلی، پیرامونی و بین‌المللی، شبكه‌ای از متخصصین و ایده‌پردازان را با هدف ایجاد ظرفیت‌های جدید برای صنعت نفت در این سازمان فراهم کنیم.

در ادامه نیز سید صالح هندی، دبیر پژوهشی المپیاد و مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به اهمیت برگزاری این المپیاد اشاره كرد و افزود: نزدیك‌ كردن ایده‌پردازان به صنعت، به نحوی که از یك‌سو آشنایی مراكز دانشگاهی به نیاز‌های فناورانه صنعت نفت و از سوی دیگر شناخت بخش‌های مختلف صنعت با ظرفیت دانشگاه‌ها و مراكز نوآوری و فناوری صورت پذیرد از اهداف اصلی شکل گیری این المپیاد بوده است.

وی با تاكید بر این‌كه این المپیاد در دو بخش پژوهشی و علمی برگزار می‌شود، اظهار کرد: سعی شده است تا در بخش پژوهشی نیاز‌های صنعت را احصاء كرده و دانشگاهیان در این زمینه‌ها ایده‌پردازی كنند و از آنجا كه بخش خصوصی در مسایل مرتبط با صنعت بسیار فعال عمل می‌كند، با شركت‌های مختلف خصوصی فعال در زمینه بالادستی نفت مذاكراتی انجام گرفته و آن‌ها در امر برگزاری این المپیاد بسیار همكاری داشته‌اند.

هندی به ایجاد مركز نوآوری در پژوهشگاه صنعت نفت كه به ابتكار مدیریت پژوهشگاه و همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته نیز اشاره كرد و گفت: این مركز اولین مركز نوآوری است كه در صنعت نفت ایجاد شده، به فعالیت‌های این المپیاد نیز كمك کرده و می‌تواند باعث تجاری‌سازی‌ ایده‌های ارایه شده از سوی دانشجویان، صنعتگران و افرادی كه در نوآوری، تحقیق و فناوری فعالیت می‌كنند شود.

وی افزود: شركت‌های بخش خصوصی از اثر‌بخشی بالایی در صنعت برخوردار هستند و چنانچه به یك تجربه موفق دست یابند به طور حتم راحت‌تر می‌توانند در صنعت نفوذ كنند و ایده‌های خود را اجرایی كنند و این نشست می‌تواند از یك سو به این شركت‌ها كمك كند تا ایده‌های خود را مطرح كرده و از سوی دیگر مركز نوآوری پژوهشگاه نیز می‌تواند به یكپارچگی آن‌ها كمك کنند تا در نهایت شاهد نتایج مثبت برای كشور باشیم.

گفتنی است این مراسم با حمایت گروه فناوری و نوآوری پژوهشگاه صنعت نفت و با هدف حمایت از ایده‌ها و شناسایی گروه‌های برتر سومین المپیاد مهندسی نفت (اویلمپیک) و تجاری‌سازی این ایده‌ها برگزار شد.


گزارش تصویری نشست:

 

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>