مراسم اختتامیه سومین دوره المپیاد علمی – پژوهشی مهندسی نفت با حضور مدیران ارشد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، اساتید دانشگاه ها و حامیان آن در تاریخ ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۷ به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

سومین دوره المپیاد علمی – پژوهشی مهندسی نفت با حمایت و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت نفت، وزارت علوم، تحقیقات و فناری، وزارت نفت کشور عراق، مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، شرکت ملی نفت ایران و نیز ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، در دو بخش علمی و پژوهشی و با هدف توسعه فرهنگ کارآفرینی، با حضور ۲۵۰ شرکت کننده از بیش از ۶۰ دانشگاه، شرکت و مرکز پژوهشی به میزبانی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر مولایی رئیس دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین طی سخنانی به ارائه گزارشی از وضعیت آموزشی موجود در بخش مهندسی شیمی و نفت دانشگاه پرداخت و با گذری بر روند رو به رشد نظام آموزش عالی در بیست سال اخیر آماری در این خصوص در سطح کشور و در بخش مهندسی نفت دانشگاه صنعتی شریف ارائه داد.
وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: دانشگاه صنعتی شریف علاقه مند به ایجاد ارتباط قوی و منسجم با صنعت است و همیشه با روی باز با این بخش مواجه شده تا بتواند با یک آموزش هدفمند با سطح علمی بالا و استاندارد روز  فرزندان این مرز و بوم  را پرورش دهد تا بتوانند وارد دنیای صنعت شوند. 
وی تصریح کرد: ما علاقه مندیم در برگزاری چنین رخدادهایی در صنعت پیشرو باشیم و همواره از آن حمایت کرده و امیدواریم این المپیاد در سالهای آتی نیز با کیفت بهتری برگزار شود.

در ادامه دکتر شاکری سرپرست معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت و رئیس کمیته راهبری المپیاد به ارائه گزارشی از روند رو به رشد این دوره از المپیاد پرداخت و در این ارائه ضمن بیان اهداف این دوره به مزایا و چالش های موجود در این مسیر اشاره کرد.
وی با مقایسه آمار ادوار مختلف المپیاد به ارائه گزارش از بخش پژوهشی پرداخت و افزود: در دوره سوم این مسابقه در بخش پژوهشی ۷۸ طرح از ۴۵ دانشگاه و شرکت، برای ۱۱ چالش شرکت نمودند.
دکتر شاکری ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این دوره گفت: طبیعتا این رویداد به شناخت استعدادهای برتر کمک می کند و این معرفی منجر به رشد و موفقیت برگزیدگان مسابقه می گردد. 
وی افزود: المپیاد به سمت حل چالشها و مشکلات واقعی در صنعت نفت سوق پیدا کرده است و این در قالب یک مسابقه چالشی به آن اضافه شد ضمن اینکه این امکان برای برندگان مسابقه و صاحبان ایده های برتر فراهم خواهد شد که توسط شرکت ها ی مطرح، حمایت شده و دعوت به همکاری شوند تا بتوانند ایده های خود را اجرایی نمایند.
در ادامه دکتر شاکری به ارائه گزارشی از بخش علمی این مسابقه پرداخت و توضیح داد: در این دوره از المپیاد ۷۵ تیم از ۱۵ دانشگاه و ۴ ملیت مختلف شرکت کردند.
وی گفت: چنین نشست هایی می تواند زمینه ساز ارتباط مستمر با دنیای صنعت باشد و با ارتباط بیشتر دانشگاه با صنعت می توان مشکلات کارآفرینی و دغدغه های اشتغال دانشجویان را کمتر کرد.

سپس دکتر عرب مشاور معاون علمی فناوری ریاست جمهوری و مدیر کل حوزه ریاست معاونت علمی و فناوری طی صحبتهایی اظهار داشت: کار را بسپارید به جوانان تا مسیر متفاوتی را شاهد باشیم. وی این المپیاد را یک طرح و اجرای خلاق و جوان دانست.
دکتر عرب افزود: رسالت معاونت علمی و فناوری این است که از چنین رویدادهایی حمایت کند ما انتظار داریم چنین نشست هایی به یک سطح ختم نشود و امیدواریم در مسیرهای بعدی در رویدادهای شتاب دهنده و کارآفرینی به ایجاد شرکت های استارتاپ فناور و دانش بنیان برسیم تا بتوانیم با بعمل آوری اقتصاد مقاومتی منجر به تاب آوری اقتصاد کشور شویم.
گفتنی است، در پایان مراسم از طراحان برگزیده و رتبه های برتر مسابقه و همچنین مدیران شرکت ها و مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری به پاس همکاری با اهدای جوایز و لوح، تقدیر بعمل آمد. همچنین از داوران کمیته و طراحان سوال مسابقه نیز با اهداء هدایایی تقدیر و تشکر شد که در ادامه نتایج برگزیدگان این دوره و نیز عکس های این مراسم آمده است.

نتایج بخش علمی:

 

نتایج بخش پژوهشی:

 

گزارش تصويرى:

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>