نخستین جلسه‌ی شورای راهبری سومین المپیاد مهندسی نفت با حضور دکتر جمشید جعفرپور عضو محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون مشورتی شورای انقلاب فرهنگی، و حضور ۴۰ نفر از مدیران و نمایندگان محترم وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، شرکت‌های دولتی و خصوصی و نیز اساتید، در تاریخ ۱۲ آذرماه به میزبانی دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.

به گزارش دبیرخانه المپیاد، در ابتدای جلسه دکتر امید شاکری، مدیرکل محترم نظام فنی، اجرایی و ارزشیابی طرح‌های وزارت نفت و رئیس کمیته راهبری المپیاد، ضمن عرض خیرمقدم به‌تمامی حاضرین جلسه با مروری بر دستاوردهای دو دوره گذشته این رویداد، اهداف و چشم‌اندازهای آن را در آینده یادآور شدند. ایشان با اشاره بر این موضوع که در دوره اول صرفا جنبه علمی مطرح شد، فرمودند که خوشبختانه در دوره دوم با اضافه شدن بخش پژوهشی، ضمن کمک به ایجاد نشاط و انگیزه در محیط دانشگاهی، بر افزایش ارتباط سیستماتیک بین دانشگاه و صنعت و کمک به شناسایی استعدادهای برتر و کمک به توانایی تیم سازی و کارگروهی گام‌های موثری برداشته شد. ایشان با تقدیر از حمایت شرکت‌های خصوصی، یادآور شدند که ۸ طرح پژوهشی در دوره قبل پذیرفته شد که با همکاری موثر شرکت‌ها، نتایج خوبی حاصل گردید . ایشان همچنین با اشاره بر استوار بودن این رویداد مهم بر پای خود اظهار داشتند که این المپیاد توانسته اعتماد جامعه‌ی مهندسی در دانشگاه و صنعت را جذب کند. دکتر شاکری در پایان ضمن جمع‌بندی فرمودند با عنایت خدای متعال و همکاری متخصصین این حوزه و دانشجویان، جای امید است که در سومین دوره نیز در راستای حل چالش‌های صنعت گام‌های موثری برداشته شود.

در ادامه جلسه، دکتر اصغر مولایی رئیس محترم دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه صنعتی شریف، با ابراز امیدواری در جهت برگزاری هر چه بهتر دوره سوم در سطح کشور و منطقه با کمک همه دست‌اندرکاران محترم، گزارش کوتاهی از وضعیت دانشکده و تلاش‌های انجام‌شده در جهت افزایش ارتباط با صنعت مطرح نمودند و بر اهمیت این رویداد در جهت ایجاد فرصت برای بیان ایده‌های دانشجویان مستعد و بهره‌مند شدن صنعت در راستای پیشرفت کشورمان، اشاره نمودند. ایشان ضمن قدردانی از حمایت وزیر محترم نفت دکتر بیژن زنگنه برای تاسیس دانشکده مهندسی شیمی و نفت دانشگاه شریف و ابراز خرسندی از حضور بهترین دانشجویان در این دانشگاه ، خواستار کمک همگانی برای ایجاد شور و انگیزه در جوانان عزیز این مرز و بوم شدند.

سپس مهندس هندی، مدیر محترم اکتشاف شرکت ملی نفت ایران و دبیر پژوهشی المپیاد ضمن ابراز خرسندی از برگزاری دوره سوم که نشان از موفقیت و ادامه‌دار بودن این رویداد علمی است، گزارش مختصری از نحوه برگزاری بخش پژوهشی دوره گذشته را بدین‌صورت بیان نمودند که ۸ چالش توسط ۴ شرکت بین‌المللی حفاری، شرکت خدمات فنی میادین آسماری، شرکت انرژی دانا و شرکت سیالات حفاری پارس مطرح شد که منجر به انتخاب ایده‌های بسیار خوبی شد، شبکه بسیار خوبی (۱۷۰ نفر) در قالب ۶۰ گروه ایجاد گردید و درنهایت ۲۵ تیم موفق به کسب جایزه شدند. ایشان در ادامه با اظهار امیدواری بر کمک همه صاحب‌نظران در ایجاد روش‌های نوآورانه به‌منظور جذب ایده ، از تمامی حامیان محترم قدردانی و بر ارائه چالش‌های بیشتر، بهتر و متنوع‌تر تاکید کردند. مهندس هندی در پایان نیز تصریح کردند با استفاده از تجربیات موفق جهانی ، می‌شود به سمت افزایش کمی و کیفی سطح المپیاد به جهت ایجاد روش‌های اجرایی پذیر حرکت کرد و درنهایت شاهد ارتباط بیشتر و موثر بین دانشگاه و صنعت بود.

دکتر سعید شاد، عضو محترم هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف و دبیر علمی المپیاد نیز از تحقق اهداف و چشم‌اندازهای پیش روی المپیاد در دو حوزه‌ی ایجاد ارتباط عمیق‌تر بین دانشگاه و صنعت و بسترسازی مناسب برای رشد و شکوفایی جوانان از طریق هم‌افزایی و تشویق به کار گروهی و دوم تشویق دانشجویان به چالش پذیری و تلاش در جهت رفع آن‌ها از طریق حذف فرمول‌ها از طریق ایجاد دید مهندسی در ذهن آن‌ها بیان نمودند. ایشان همچنین اظهار کردند که در این دوره ان شاالله شاهد حضور شرکت‌ها و دانشجویان کشورهای مختلف و مخصوصا کشور عراق به دلیل وجود پتانسیل‌های بالای آن خواهیم بود.

سپس دکتر جمشید جعفرپور، عضو محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون مشورتی شورای انقلاب فرهنگی، ضمن ابراز خرسندی از دومین سال حضورشان در این نشست مهم، خاطرنشان کردند سومین دوره با تکیه بر تجربیات دو دوره قبلی، پربارتر برگزار خواهد شد. ایشان همچنین ضمن اشاره بر بعد فرهنگی این رویداد از تاثیر آن بر افزایش حس خودباوری که به‌نوعی راه برون‌رفت از معضلات کشورنیز هست بسیار تاکید کردند. دکتر جعفرپور با اشاره بر رویکرد مجلس که تکیه بر توانمندی داخلی است، حرکت دانشگاه صنعتی شریف را در همین راستا ارزیابی کردند، چراکه این رویداد منجر به تقویت روحیه کار جمعی و هم‌افزایی می‌شود که دستاورد بسیار بزرگی است. ایشان در پایان ضمن اشاره بر قانون ششم توسعه در ماده ۴۸ بند ج، از حمایت قانون، مجلس و دولت از محصولات ساخت داخل تاکید کردند.

در ادامه مهندس سخاوتی، معاون محترم نماینده شرکت ملی نفت ایران در عراق ضمن ابراز امیدواری بر مشارکت هر چه بیشتر وزارت نفت ایران و عراق، خواستار طرح سریع چالش‌ها به‌منظور تسریع در روند شروع کار شرکت‌کنندگان محترم در عراق شدند و یادآوری کردند باید از پتانسیل‌های موجود در بخش خصوصی، دولتی و دانشگاه‌های این کشور نهایت استفاده را برد.

در بخش پایانی این جلسه نیز حضار محترم  از جمله دکتر خسرو خاور رئیس محترم هیئت‌مدیره فدراسیون صنعت نفت ایران، دکتر جمالزاده مدیرعامل محترم شرکت بین‌المللی حفاری ، دکتر اسکروچی نماینده محترم دانشگاه شیراز ، مهندس میرزایی مدیرعامل محترم شرکت پترو آریا، دکتر تقی‌خانی عضو محترم هیئت‌علمی دانشگاه صنعتی شریف ، مهندس عالمی مدیرعامل محترم شرکت عملیات اکتشاف ، دکتر منصوری رئیس محترم پروژه اکتشاف و تولید شرکت انرژی دانا ، دکتر بازارگان معاون محترم صنایع پیشرفته سازمان گسترش و نوسازی ایران و نیز دکتر شهیدی عضو محترم هیئت‌علمی دانشگاه آزاد و نماینده شرکت بازرگانی نشاط آبی دریا با بیان نظرات ، انتقادات و پیشنهادهای سازنده خود ، ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف برگزاری المپیاد ، تلاش در جهت به فعلیت در آمدن یافته‌های آن  و عرضه مناسب در بازار هدف، ایجاد اساسنامه مناسب، رفع موانع ارتباط دانشگاه و صنعت، تلاش دانشگاه صنعتی شریف در پرورش دانشجویان فعال‌تر و مثمر ثمرتر در راستای خدمت به صنعت کشور و نیز راه‌های افزایش بهره‌وری و ایجاد ارزش‌افزوده با استفاده از پتانسیل‌های نهفته دانشگاهیان به جهت خودکفایی بیشتر را مطرح نمودند.

گزارش تصویری:


شرکت حفاری مپنا  Mapna Drilling Co. حفاری مپنا

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>